Ukrep je s sklepom, ki je bil 17. 12. 2020 objavljen v Uradnem listu RS (190/2020), podaljšan do 30. 6. 2021.
V Zakonu o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19 (ZIUPDV, 38. člen) pa je še vedno veljavno določilo, da vloge za subvencijo sprejemamo samo do 10. 12. 2020.
Zato vas ZRSZ obvešča, da bo oddajo vlog znova omogočil takoj, ko bo to urejeno še z drugo potrebno zakonodajo.
Obveščamo vas, da je Državni zbor 25.11.2020 sprejel Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 (ZIUOPDVE). Zakon je objavljen v Uradnem listu dne 27.11.2020, veljati pa bo začel naslednji dan po objavi, torej dne 28.11.2020.
Povezava: Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 (ZIUOPDVE)
Uporabni obrazci:
1. Obrazec za odreditev čakanja na delo
2. Odredba o skrajšanem delovnem času
3. Potrdilo delodajalca za prehajanje med regijami
4. Izjava delavca za prehajanje med občinami
5. Obrazec za odreditev opravljanja dela na domu v izrednih razmerah
Višina delnega povračila izplačila nadomestila plače, izplačane za mesec november 2020 do izteka upravičenosti (31. 1. 2021), je omejena z višino povprečne mesečne plače v RS. V 80% nadomestila plače je vključeno nadomestilo plače in prispevki za vsa socialna zavarovanja (bruto I).
Višina delnega povračila izplačila nadomestila plače, izplačane za mesec november 2020 do izteka upravičenosti (31. 1. 2021), lahko znaša 100% za delodajalce, katerih skupni znesek javnih sredstev ne bo presegel 800.000 EUR na posamezno podjetje (3.1 Začasnega okvirja). Delodajalec, ki uveljavlja to višino, k vlogi predloži izjavo pod materialno in kazensko odgovornostjo, da znesek pomoči ni in ne bo presegel limita.
ZDavP-2 v devetem in desetem odstavku 371. člena določa, da lahko davčni zavezanec, katerega davčna osnova za tekoče davčno obdobje se razlikuje od davčne osnove za predhodno davčno obdobje, od davčnega organa zahteva spremembo višine akontacije.
Davčni zavezanec vloži zahtevo najmanj 30 dni pred dospelostjo obroka akontacije in priloži:
O zahtevi davčnega zavezanca odloči davčni organ v 15 dneh.
Vsebina davčnega obračuna je predpisana s 357. členom ZDavP-2. Davčni obračun je sestavljen iz:
Sestavni deli davčnega obračuna tvorijo celoto.
Glede na navedena zakonska določila podajamo odgovore po točkah, navedenih pri vaših vprašanjih:
Poleg izkaza poslovnega izida za obdobje od 1.1. do 28.2.2010 ste k vlogi za znižanje akontacije dolžni predložiti tudi bilanco stanja na dan 28.2.2010 ter izkaz bilančnega dobička (če ni vključen v izkaz poslovnega izida).
Za predložitev računovodskih izkazov lahko po našem mnenju uporabite tudi obrazce, ki so podlaga za oddajo letnega poročila na AJPES.
Glede na zakonsko določbo je potrebno za obdobje januar-februar 2010 pripraviti davčni obračun na obrazcu za davčni obračun. Predlagamo, da oddate vlogo po pošti, priporočeno s povratnico s predhodnim posvetom pri svojem referentu (DURS)
Davčni organ mora v skladu z zakonom odločiti o zahtevi zavezanca v roku 15 dni.
Novo akontacijo lahko predlagate sami – oceno davčne osnove za tekoče leto lahko pripravite na obrazcu za davčni obračun, kjer iz davčne osnove sami izračunate akontacijo. Davčni organ pa bo to akontacijo (v kolikor se bo z njo strinjal) potrdil oziroma določil v odločbi.
Če davčni organ na o zahtevi ne bo odločil v roku 15 dni (ob tem morate upoštevati še čas pošiljanja pošte), vam predlagamo, da ga ponovno pozovete k izdaji odločbe – ustno in pisno. S situacijami, da davčni organ sploh ne bi odločal o tovrstnih zahtevah, nismo seznanjeni.
Pravilno je, da oddate vlogo za znižanje akontacije po tem, ko ste oddali davčni obračun za leto 2009.
Uporabljena veljavna zakonodaja (ustrezni zakonski in podzakonski predpisi) v času izdaje strokovnega mnenja:
"Vašemu poslovanju dodajamo vrednost.
VSAK DAN, VSAK TRENUTEK."