Minimalni regres v 2022 znaša 1.074,43 EUR. Koliko regresa pripada vam, pa je odvisno od tega, kje ste zaposleni.
V nadaljevanju bomo preverili, kakšen je minimalni znesek regresa in od česa odvisna višina regresa, do katerega ste upravičeni.
Če vaše podjetje uporablja električno vozilo, katerega vrednost (z vsemi dajatvami) ne presega 80 tisoč evrov, lahko odslej uveljavljate pravico do odbitka DDV - ne glede na to, katero dejavnost opravljate. Odbitek DDV velja tudi pri servisnih storitvah in nakupu nadomestnih delov za to vozilo.
Od danes dalje na eDavkih na voljo Vloga za pomoč "NF-IzjavaEnerg".
V novici so po novem objavljena tudi pogosta vprašanja in odgovori.
Več: FURS >>
Opozorila pri sklepanju podjemne pogodbe
Ugotavljamo, da podjemne pogodbe pogosto nadomeščajo pogodbe o zaposlitvi, zato vas tokrat želimo seznaniti glede pogojev, ki so potrebni za sklenitev.
Pogost pojav je, da se delavca, zaradi neustreznega statusa oz. v smislu zniževanja stroškov (ni prikazan dejanski čas opravljenega dela – delo na črno) v podjetju zaposli po podjemni pogodbi.
Mnenje inšpektorata za delo je, de se v primerih, ko
smatra, da gre za znake delovnega razmerja in je potrebno skleniti pogodbo o zaposlitvi. Po našem poznavanju razmer so tovrstne kršitve pogoste v prodajalnah, gostinskih obratih (delo v strežbi),...
V primeru kršitve je predpisana globa za podjetje in odgovorno osebo.
Ker je nadzor inšpektorjev za delo v zadnjem času na tem področju pogostejši, vam priporočamo, da si ustrezno uredite pogodbe.
V nadaljevanju pa vam želimo predstaviti podjemno pogodbo in možnost za sklenitev.
Podjemna pogodba ali tudi pogodba o delu je pogodba, s katero se ena pogodbena stranka (podjemnik) zaveže opraviti določen posel, druga pogodbena stranka (naročnik) pa se zaveže plačati za opravljeni posel.
S podjemno pogodbo se podjemnik zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo kakšne stvari, kakšno telesno ali umsko delo.Naročnik se zavezuje, da mu bo to plačal.
Iz določbe 619. člena Obligacijskega zakonika (OZ) izhaja, da se s podjemno pogodbo podjemnik zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo kakšne stvari, telesno ali umsko delo in podobno. Naročnik se zavezuje, da mu bo za to plačal.
Določen posel je element podjemne pogodbe. Se pa, kot to določa že zakon, lahko nanaša na:
Določen posel lahko v podjemni pogodbi pomeni ustvaritev nove telesne stvari. To je na primer izdelava slike, gradnja hiše, izvedba tečaja ali njeno spremembo kot na primer pleskanje hiše, pranje perila, košnja trave, posel lahko pomeni tudi popravilo stvari, kot na primer popravilo avtomobila, popravilo čevljev. Umsko delo je lahko načrtovanje stavbe, pisanje književnega dela, pisanje reportaže, zamisel izdelave plakatov.
Bistveno za podjemno pogodbo je
Tveganje pri podjemni pogodbi
Ker gre za izvršitev je na strani podjemnika tveganje za uspešno dokončanje posla. Šele, ko je posel dokončan je izpolnjen pogodbeni (končni) interes naročnika.
Odplačna pogodba
Podjemna pogodba je odplačna pogodba, saj se naročnik z njo obveže, da bo podjemniku plačal opravljeni posel. To pomeni, da gre za dvostransko obligacijsko razmerje, v katerem sta stranki hkrati dolžnika in upnika.
Trajnost razmerja
Podjemna pogodba ne ustvarja trajnega razmerja. Obveznost iz te pogodbe preneha, ko je opravljen posel, ki je bil z njo dogovorjen.
"Vašemu poslovanju dodajamo vrednost.
VSAK DAN, VSAK TRENUTEK."