Domov DOMOV | Kontakt KONTAKT | Kazalo strani KAZALO
Računovodske storitve

MM Konto

STORITVE


HITRI KONTAKT


MM Konto d.o.o
Devova 5, 1000 Ljubljana
Tel.: +386 1 515 50 22
Fax.: +386 1 510 50 24
E-mail: info@mm-konto.si
www.računovodskestoritve.si


NOVICE

REGRES za letni dopust

Novica 18. maj 2024

Delodajalec mora regres izplačati najkasneje do 1. julija v tekočem koledarskem letu. Minimalni regres v zasebnem sektorju, je višina minimalne plače v tekočem letu. V 2024 to znaša 1.253,90 EUR. Morebitna kolektivna pogodba, ki velja za delodajalca, lahko določa tudi višji minimalni regres. Najvišji neobdavčeni regres za izplačilo v mesecu MAJU 2024 znaša 2.279,52 €.

Obračun obveznega zdravstvenega prispevka in akontacije dohodnine

Novica 29. januar 2024

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-T) je s 1. januarjem 2024 uvedel nov obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Objavljamo obvestilo glede obračuna OZP in obračuna akontacije dohodnine.

Obvezni zdravstveni prispevek

Novica 19. januar 2024

 Z 31. decembrom 2023 je bilo ukinjeno prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje. S 1. januarjem 2024 je bil uveden obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Prvi mesec, za katerega je potrebno plačati obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024, prvo plačilo pa se zato praviloma izvede februarja 2024.




Arhiv novic


PRIJAVA NA E-NOVICE

Ime:

E-mail naslov:

Seštejte števili 85 in 11
:


Opozorila pri sklepanju podjemne pogodbe

 

Ugotavljamo, da podjemne pogodbe pogosto nadomeščajo pogodbe o zaposlitvi, zato vas tokrat želimo seznaniti glede pogojev, ki so potrebni za sklenitev.

Pogost pojav je, da se delavca, zaradi neustreznega statusa oz. v smislu zniževanja stroškov (ni prikazan dejanski čas opravljenega dela – delo na črno) v podjetju zaposli po podjemni pogodbi.

Mnenje inšpektorata za delo je, de se v primerih, ko

  • se delo opravlja po navodilih delodajalca
  • delo traja daljše obdobje in se sklepajo vedno nove pogodbe

smatra, da gre za znake delovnega razmerja in je potrebno skleniti pogodbo o zaposlitvi. Po našem poznavanju razmer so tovrstne kršitve pogoste v prodajalnah, gostinskih obratih (delo v strežbi),...

V primeru kršitve je predpisana  globa za podjetje in odgovorno osebo.

Ker je nadzor inšpektorjev za delo v zadnjem času na tem področju pogostejši, vam priporočamo, da si ustrezno uredite pogodbe.

 

V nadaljevanju pa vam želimo predstaviti podjemno pogodbo in možnost za sklenitev.

 

Podjemna pogodba ali tudi pogodba o delu je pogodba, s katero se ena pogodbena stranka (podjemnik) zaveže opraviti določen posel, druga pogodbena stranka (naročnik) pa se zaveže plačati za opravljeni posel.

S podjemno pogodbo se podjemnik zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo kakšne stvari, kakšno telesno ali umsko delo.Naročnik se zavezuje, da mu bo to plačal.


Iz določbe 619. člena Obligacijskega zakonika (OZ) izhaja, da se s podjemno pogodbo podjemnik zavezuje opraviti določen posel, kot je izdelava ali popravilo kakšne stvari, telesno ali umsko delo in podobno. Naročnik se zavezuje, da mu bo za to plačal.

Določen posel je element podjemne pogodbe. Se pa, kot to določa že zakon, lahko nanaša na:

  • izdelavo stvari,
  • popravilo stvari,
  • telesno (ali fizično) delo,
  • intelektualno (ali umsko) delo.

Določen posel lahko v podjemni pogodbi pomeni ustvaritev nove telesne stvari. To je na primer izdelava slike, gradnja hiše, izvedba tečaja ali njeno spremembo kot na primer pleskanje hiše, pranje perila, košnja trave, posel lahko pomeni tudi popravilo stvari, kot na primer popravilo avtomobila, popravilo čevljev. Umsko delo je lahko načrtovanje stavbe, pisanje književnega dela, pisanje reportaže, zamisel izdelave plakatov.

Bistveno za podjemno pogodbo je

  • izvršitev določenega posla, ki je končni namen sklenitve pogodbe.
  • da podjemnik izpolnjuje pogodbo tako, da dela v lastnem imenu in na svoj račun. To pomeni, da podjemnik ni dolžan sprejemati naročnikovih navodil ampak je dolžan naročnikovo navodilo kritično presoditi. Če bi naročnik vztrajal, da mora biti posel opravljen po njegovih navodilih, bi namreč lahko pogodba prešla v mandatno pogodbo.

Tveganje pri podjemni pogodbi

Ker gre za izvršitev je na strani podjemnika tveganje za uspešno dokončanje posla. Šele, ko je posel dokončan je izpolnjen pogodbeni (končni) interes naročnika.

Odplačna pogodba

Podjemna pogodba je odplačna pogodba, saj se naročnik z njo obveže, da bo podjemniku plačal opravljeni posel. To pomeni, da gre za dvostransko obligacijsko razmerje, v katerem sta stranki hkrati dolžnika in upnika.

Trajnost razmerja

Podjemna pogodba ne ustvarja trajnega razmerja. Obveznost iz te pogodbe preneha, ko je opravljen posel, ki je bil z njo dogovorjen.

"Vašemu poslovanju dodajamo vrednost.
VSAK DAN, VSAK TRENUTEK."