Domov DOMOV | Kontakt KONTAKT | Kazalo strani KAZALO
Računovodske storitve

MM Konto

STORITVE


HITRI KONTAKT


MM Konto d.o.o
Devova 5, 1000 Ljubljana
Tel.: +386 1 515 50 22
Fax.: +386 1 510 50 24
E-mail: info@mm-konto.si
www.računovodskestoritve.si


NOVICE

Obračun obveznega zdravstvenega prispevka in akontacije dohodnine

Novica 29. januar 2024
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-T) je s 1. januarjem 2024 uvedel nov obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Objavljamo obvestilo glede obračuna OZP in obračuna akontacije dohodnine.

Obvezni zdravstveni prispevek

Novica 19. januar 2024

 Z 31. decembrom 2023 je bilo ukinjeno prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje. S 1. januarjem 2024 je bil uveden obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Prvi mesec, za katerega je potrebno plačati obvezni zdravstveni prispevek, je januar 2024, prvo plačilo pa se zato praviloma izvede februarja 2024.


Poročanje o izplačilih dohodkov, ki se ne vštevajo oziroma se ne vštevajo v davčno osnovo do določene višine

Novica 05. januar 2024

Za potrebe poročanje o izplačilih dohodkov, ki se ne vštevajo oziroma se ne vštevajo v davčno osnovo do določene višine je bila v Uradnem listu, št. 60/2022 objavljena dopolnitev Pravilnika o dostavi podatkov za odmero dohodnine. Izplačevalci bodo morali za leto 2023 (prvič v letu 2024) poročati o izplačilih prej navedenih dohodkov v datoteki VIRDOH.DAT – Podatki o dohodkih, ki se ne vštevajo oziroma se ne vštevajo v davčno osnovo do določene višine.



Arhiv novic


PRIJAVA NA E-NOVICE

Ime:

E-mail naslov:

Seštejte števili 92 in 11
:


Zavarovanje lastnikov večosebnih družb (2 ali več) po 1.1.2013, ki so sedaj v lastni družbi v delovnem razmerju (zavarovalna podlaga 001)

Lastniki večosebnih družb, ki so zaposleni v podjetju, prejemajo plačo za delo. Plača je določena s pogodbo o zaposlitvi, ki jo ima ta oseba sklenjeno z lastniki podjetja. Izhodiščna plača je do sedaj bila minimalna pokojninska osnova in je veljala za vse lastnike družb, ki so zaposleni v svojih podjetjih.

Z novim Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ZPIZ 2 pa bodo te osnove oziroma omejitve nekoliko višje. V 145. členu je določeno, da bo ta osnova 90% povprečne plače v Republiki Sloveniji. Ker je od minimalne pokojninske osnove do 90% povprečne plače velika razlika, so v prehodnih določbah omilili velik preskok, in sicer takole:

  • leto 2013 ostane osnova minimalna plača oziroma minimalna pokojninska osnova,
  • leto 2014 bo najnižja zavarovalna osnova 60% povprečne plače v RS
  • leto 2015 bo najnižja zavarovalna osnova 65% povprečne plače v RS
  • leto 2016 bo najnižja zavarovalna osnova 70% povprečne plače v RS
  • leto 2017 bo najnižja zavarovalna osnova 75% povprečne plače v RS
  • leto 2018 bo najnižja zavarovalna osnova 80% povprečne plače v RS
  • leto 2019 bo najnižja zavarovalna osnova 85% povprečne plače v RS.
  • leto 2020 bo najnižja zavarovalna osnova 90% povprečne plače

Seveda se poslovodje vedno odločijo, da bodo plačevali višje prispevke, ki pa po novem ne smejo preseči 3,5 kratnika povprečne plače v RS (prej 2,4 kratnika povprečne plače v RS).

Z novim ZPIZ-2 so omejitve nekoliko višje

Pomembno je tudi, kako se bo po novem ugotavljala najnižja višina zavarovalne osnove oziroma plače poslovodne osebe. Določala se bo na osnovi dobička, pri čemer se za dobiček za zavarovance družbenika večosebne družbe štejejo vsi prejemki, prejeti za opravljanje poslovodne funkcije in dela.

Zavarovalno osnovo določi na podlagi podatkov - iz obračuna akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti, obračuna dohodnine od dohodka iz dejavnosti ali iz odločbe o odmeri dohodnine ali obračuna davčnega odtegljaja ali obvestila o višini dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti - za preteklo leto z upoštevanjem podatka o znesku obveznih prispevkov za obvezno zavarovanje, plačanih s strani Republike Slovenije, ter glede na podatke o povprečni letni plači zaposlenih v Republiki Sloveniji za leto, na katerega se nanaša dobiček, na podlagi katerega se določa zavarovalna osnova. Za obračun akontacije dohodnine oziroma obračun dohodnine se šteje obračun, ki je bil oziroma bi moral biti vložen do roka, določenega z zakonom, ki ureja davčni postopek, pri čemer se zavarovalna osnova na novo določi najpozneje za mesec april. Davčna uprava, naj bi izdajala odločbe ter tako podjetnikom nedvoumno določila nove zavarovalne osnove.

Vir: Verlag Dashöfer

"Vašemu poslovanju dodajamo vrednost.
VSAK DAN, VSAK TRENUTEK."